W XVII wieku używano broni zarówno z zamkami lontowymi jak i z zamkami kołowymi i pierwsze bronie z zamkami skałkowymi. używano zarówno hakownice, muszkiety, rusznice, arkebuzy, jak i również karabiny, bandolety, półhaki, pistolety i krócice.
O hakownicach, muszkietach, rusznicach i pistoletach już pisaliśmy wcześniej. Dziś przedstawimy pozostałe z wyżej wymienionych broni tj. arkebuzy, karabiny, bandolety, półhaki i krócice.
Arkebuz to lepsza zdecydowanie odmiana rusznicy. Wyróżniał się bardzo mocną lufa, kutą bez szwu, przewiercaną i dość często gwintowaną. Stosowano do niego dwa razy większy ładunek prochowy niż do rusznicy, ważący 25,5-28,5 grama. Arkebuzy miały kaliber 16-18 mm i całkowitą wagę 2,33 kG. Prowadzono z nich celny i skuteczny ogień na niewiele ponad 100 metrów. Był łatwiejszy w użyciu bo nie wymagał żadnej podpórki i był odczuwalnie lżejszy.
Arkebuz z zamkiem kołowym początek XVII wieku |
Karabin był najdłuższą strzelbą jazdy ( z arabskiego „karab” – krótki ). Miał łoże i kolbę podobną do dzisiejszych, strzelano z niego trzymając za szyjkę kolby w wyciągniętej prawej ręce.Strzelba była przekręcana zamkiem do góry, stopka kolby opierała się o łokieć. Broń noszono na pasie przez plecy.
Bandolet był krótszą formą karabinu zbliżoną kształtem, noszoną na szerokim pasie – bandolierze - przełożonym przez lewe ramię. Z lewej strony bandoletu była szyna, zwana antabą, umożliwiająca trzymanie broni kolbą w dół i ponowne nabicie bez schodzenia
z konia. Zasięg strzelby to do 100 metrów.
Półhak to krótszy od bandoletu ale długi pistolet z kolbą o chwycie rewolwerowym. Mniejszy od niego rodzaj broni zwano właśnie pistoletem a najkrótszy i najmniejszy - krócicą. Ogień z półhaków, pistoletów i krócic otwierano z odległości ok. 30 metrów.
Półhak |
Wiem, że pisałem że przestawimy tylko broń o której wcześniej nie pisaliśmy. Niestety zgłębiając swoją wiedzę na temat broni palnej z XVII wieku znalazłem cacko które przestawiam poniżej. Piękny pistolet. Fajne w tej broni jest to, że oprócz tego że ja unowocześniano była tak pięknie zdobiona.
Pistolet kołowy czas powstania: początek XVII wieku |
Dziękuję za ciekawy wpis. Bardzo lubię estetykę tej broni
OdpowiedzUsuńspoko przyda mi się bo mam dodatkową pracę na poprawe oceny :D
OdpowiedzUsuńbardzo ciekawy artykuł, bron w XVII wyglądała naprawdę stylowo i pięknie, chciałbym posiadać w przyszłości chociaż replikę takiej broni :)
OdpowiedzUsuńPiękna broń. I ciekawie przedstawiona historia :)
OdpowiedzUsuń44 year old Structural Analysis Engineer Elise Ferraron, hailing from Owen Sound enjoys watching movies like Godzilla and Netball. Took a trip to Teide National Park and drives a Ferrari 250 Testa Rossa. zbadaj strone
OdpowiedzUsuńTakie egzemplarze broni można zobaczyć jeszcze w muzeach bądź w filmach historycznych. Można zdecydować się także na zakup replik broni palnej, to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów znalezienie repliki broni pochodzącej sprzed kilku stuleci.
OdpowiedzUsuń